BMI kalkulačka vám při budování svalů bude k ničemu

BMI kalkulačka vám při budování svalů bude k ničemu

Zdravý životní styl se netočí jen kolem hubnutí a shazování přebytečných kilogramů. Zejména muži lpí na pořádných svalech. Aby se jich dočkali, musí zcela přehodnotit svůj jídelníček a vypočítat nový. BMI index, který lze vypočítat na BMI kalkulačce bude svalnatým mužům k ničemu. Proč? A jak budovat svaly?

Případy, kdy BMI kalkulačka nefunguje

Už mnohokrát jsme vás varovali, že BMI index nemůžete brát při vašem hubnutí zcela vážně. Svalovci jsou toho typickým příkladem. Zadá-li sportovec se svalnatým tělem do BMI kalkulačky svou výšku a váhu, jako odpověď získá přinejmenším nadváhu. Kvůli toho, že BMI kalkulačka pracuje s pouhými dvěma hodnotami – výškou a váhou, bude jí naprosto jedno, zda BMI index počítá pro kulturistu, nebo pro tlouštíka. BMI kalkulačka těžké svaly od pneumatiky tuku kolem pasu zkrátka nerozezná. Jak docílit ideálního nárůstu svalů?

Abyste zvýšili objem svalů, musíte přijmout více kilojoulů

Pro nabírání svalové hmoty musíte více jíst. Zdá se vám to idylické? A plácáte si po rameni, protože jste se tyto Vánoce opravdu nedrželi zkrátka? Nejspíš vás zklameme. Vyšší potřebu energie, jejíž jednotkou je joule, budete muset dohnat mnohem výběrovější stravou, než jsou chipsy, bůček a cukroví. Váš energetický příjem by měl vzrůst o 10 – 20 %. Když si přepočítáme, že obvyklý energetický příjem u mužů je 2 400 kcal = 10 044 kJ, o 20 % zvýšený příjem = 12 052 kJ. Přitom nejdůležitější je vystihnout správný poměr mezi bílkovinami, sacharidy a tuky. Do ideálního jídelníčku svalovce patří kuřecí, krůtí či hovězí maso, dále krevety, libová šunka, nízkotučné jogurty, mléko a sýry.

Správná strava tvoří až polovinu úspěchu při budování svalové hmoty. Podle tabulek fitness trenérů by měl začínající sportovec sníst 1,5 g bílkovin na 1 kg své tělesné váhy. Pokud tedy váží 80 kilo, za den by měl přijmout minimálně 120 g bílkovin. Což se snadněji píše, než dělá. Pro představu 100 g kuřecích prsou obsahuje jen 25 g bílkovin. Aby sportovec splnil denní potřebu bílkovin, musel by za den sníst až půl kila kuřecích prsou.

Pro budování svalové hmoty je důležitý i správně nastavený trénink a samozřejmě odpočinek, jelikož svaly rostou hlavně během regenerace.

Ať už pro vaše svaly budete potřebovat vypočítat cokoliv, vypočítejte si to na Výpočetnici. Ušetříte čas, který můžete věnovat vašim svalům!

5/5 - (2 votes)