Jak ušetřit peníze za elektřinu

Jak ušetřit peníze za elektřinu – kalkulačka


Spousta lidí řeší, jak snadno vydělat peníze. Někdy je ale jednodušší je vůbec neutratit anebo jich co nejvíce ušetřit tím, že nebudete platit za různé věci více, než je nutné. Příkladem může být elektřina. Možná byste se divili, kolik se na ní dá ročně uspořit. Nemusí vás přitom jen zajímat srovnání cen elektřiny od různých dodavatelů a hledání té nejlevnější. Ušetřit na elektrice můžete tím, že budete kupovat úspornější spotřebiče a ještě snadněji tím, že je budete využívat kratší dobu. Návod na kalkulačku ZDE.
 
Zvolte, zda u spotřebiče znáte příkon anebo roční spotřebu ?

Vyplňujte postupně údaje a klikejte na tlačítka 1 až 4.

?

TYTO ÚDAJE ZNÁM

Přednastavené hodnoty si libovolně upravte (přepsáním nebo na počítači šipkou nahoru/dolu). Najetím na otazník získáte více info.

Kč/kWh ? název ? příkon ?
kusů ? hod/den ? min/den ?
?
Kč za HODINU Kč za DEN Kč za MĚSÍC Kč za ROK
JAK UŠETŘIT?

Ušetřit na elektřině můžete několika způsoby. Používáním spotřebiče kratší dobu, jeho výměnou za úspornější, nižší cenou elektřiny při změně dodavatele elektrické energie anebo snížením počtu kusů spotřebičů. Čím více variant níže zvolíte, tím více ušetříte.

?
denně méně o denně používáno
hodin ? minut ? hodin ? minut ?
úspornější spotřebič ?
méně o W příkon W
nižší cena elektřiny ?
o Kč/kWh Kč/kWh
snížení počtu kusů ?
méně o ks počet ks

 

KOLIK BUDE ÚSPORA?

Pokud jste v předchozím kroku (JAK USPOŘIT) snížili některou ze zadaných hodnot, zde budete vidět, kolik peněz na elektrice ušetříte.

?
Kč za HODINU Kč za DEN Kč za MĚSÍC Kč za ROK
NÁKLADY PO ÚSPOŘE

Zde vidíte, kolik peněz na elektřině vás bude stát provoz vašeho spotřebiče.

Kč za HODINU Kč za DEN Kč za MĚSÍC Kč za ROK
?


?

Jak ušetřit peníze na elektřině – online kalkulačka spotřeby

Naše kalkulačka elektřiny vám nabízí možnost spočítat si, kolik vás spotřebič na elektrické energii stojí peněz za 1 hodinu, den, měsíc a rok používání. Dále vám nabízí 4 možnosti ušetření peněz. Pokud některé z nich využijete, kalkulačka spotřeba elektřiny vám spočítá, kolik peněz tak ušetříte.

Postup je následující:

Otazníček

Naše kalkulačka obsahuje celou řadu červených otazníčků. Pokud si nebudete vědět rady, najeďte na ně a zobrazí se vám stručná nápověda.

Příkon wattů (W) / roční spotřeba kilowatthodin (kWh)

Nejprve si v online kalkulačce z nabídky vyberete, jestli u vašeho spotřebiče znáte příkon ve wattech anebo roční spotřebu v kilowatthodinách. Ve většině případů využijete první možnost. Příkon se dá vyčíst ze spotřebičů nebo jejich návodů jako je například žárovka, televize, rádio, stolní počítač, notebook, rychlovarná konvice, elektrická trouba, nabíječka na mobilní telefon a podobně.

Roční spotřebu elektřiny v kWh použijte u spotřebičů jako například lednice nebo mrazák, které jsou zapnuty neustále a automaticky se vypínají a zapínají. Informaci o roční spotřebě kWh najdete v návodu anebo přímo nalepenou na nich, spolu s uvedením, zda jde o spotřebič třídy A+++, A++, A+, A, B, C anebo D.

Roční spotřebu v kWh má uvedenou také například pračka, sušička, myčka nádobí, sporák atd. U těchto spotřebičů se ale počítá s určitým počtem cyklů, tedy kolikrát do roka se v domácnostech v průměru používají a z toho se pro výpočet spotřeby elektřiny vychází. U těchto spotřebičů můžete v naší kalkulačce zadat buď roční spotřebu a pro orientaci zjistit, kolik ušetříte, pokud budou úspornější, anebo zadat spotřebu ve wattech za hodinu a podle toho, jak často je využíváte vy, si spočítat vše přesněji.

Nastaveno: příkon wattů (W)

Tyto údaje znám

Pokud v naší online kalkulačce pro výpočet elektřiny zvolíte, že znáte příkon ve wattech, potom v části TYTO ÚDAJE ZNÁM vyplníte, kolik peněz vás u vašeho dodavatele elektřiny stojí jedna kilowatthodina (Kč/kWh). Potom si váš spotřebič pojmenujete, vyplníte jeho příkon, počet kusů, a jak dlouho ho denně používáte. Počet kusů využijete například u lustru, který má více žárovek. Příkon vyplníte pro jednu žárovku a potom si zadáte jejich počet, například 5.

V kalkulačce jsou údaje přednastaveny, vy si je ale upravte podle sebe. Do pole najeďte kurzorem myši, původní údaj smažte a vyplňte nový. Na počítači také můžete použít šipky nahoru a dolu.

Vypočítat náklady

Po vyplnění údajů zmáčkněte tlačítko VYPOČÍTAT NÁKLADY. Tím se vám zobrazí, kolik vás daný spotřebič bude na elektřině stát za 1 hodinu a podle nastaveného času také za den, měsíc a rok.

Jak ušetřit – vložit zadané hodnoty k úpravě

Zde si zvolíte 1 až 4 možnosti, jak lze na elektrice ušetřit. Nejprve ale stiskněte tlačítko VLOŽIT ZADANÉ HODNOTY K ÚPRAVĚ. Tím se vám zkopírují údaje, které znáte a už jste je zadali. Bude tím pro vás přehlednější, jak je upravovat, abyste ušetřili. Každá ze 4 variant způsobu šetření má 2 možnosti, jak údaje vepsat. Buď do prvních políček vepíšete, o jakou hodnotu původní údaj snížíte anebo do druhých políček vepíšete, na jakou výslednou hodnotu ho snížíte.

Například pokud nahradíte žárovku 60 wattů LED žárovkou 8 wattů, můžete vložit, méně o 52 W anebo vložit příkon 8 W, přičemž druhé z políček se vám vždy doplní automaticky. U nižší ceny elektřiny spíše využijete druhé políčko, kam zadáte, kolik vás bude u nového dodavatele elektřina stát.

  1. denně méně o hodin a minut je jedním z nejsnadnějších způsobů, jak ušetřit na elektřině. Znáte to: Nesvítí se někde zbytečně? Pokud například používáte lustr o příkonu 200 wattů 5 hodin denně, nešlo by ho využívat o hodinu nebo aspoň o půl hodiny denně kratší dobu? Nebo pokud odejdete na delší dobu od počítače nebo televize, vypnete je? Když vaříte vodu v rychlovarné konvici, nedáváte do ní zbytečně o litr vody více, čímž konvice o velkém příkonu 2000 wattů ohřívá zbytečně třeba o minutu déle? Vypočítejte si, kolik ušetříte za rok, když tímto způsobem budete šetřit u všech spotřebičů, které doma máte. Možná půjde o tisíce korun.
  2. úspornější spotřebič vám ušetří hromadu peněz a až si to spočítáte, možná si ho pořídíte. Stačí nahradit obyčejnou žárovku LED žárovkou nebo se při zakoupení nové lednice a podobně poohlížet po štítku s označením A+++. Žárovku 100 W lze nahradit LED žárovkou o příkonu přibližně 14 wattů. Ledky jsou sice dražší, ušetří vám ale spousty peněz na elektřině a navíc vydrží déle.
  3. nižší cena elektřiny vám rozhodně ušetří hodně peněz, ne každý se ale ke změně dodavatele energie odhodlá. Řešení to však určitě je také. Nejprve je potřeba si zjistit, jací jsou u vás možní dodavatelé elektřiny a porovnat ceny Kč/kWh. Ty jsou aktuálně něco málo pod 5 Kč za kilowatthodinu.
  4. snížení počtu kusů je v některých případech také řešením, jak se dá ušetřit na elektřině. Příkladem může být lustr o vícero žárovkách, kdy se dají dvojitým vypínačem zapnout buď všechny anebo jen některé.

Kolik bude úspora – vypočítat úsporu

Závěr patří finálnímu ušetření na elektřině. Podle toho, kolik vás elektrika u zadaného spotřebiče stála původně a na kolik vás vyjde poté, co využijete způsoby šetření, se vypočítá úspora na elektřině za hodinu, den, měsíc a rok, přičemž u měsíce se počítá průměrný počet dní 30,42 měsíčně a u roku 365 dní ročně. Nezapomeňte ale zmáčknout tlačítko VYPOČÍTAT ÚSPORU.

Náklady po úspoře

Poslední tabulka uvádí, kolik za provoz vašeho spotřebiče po všech úsporách zaplatíte za hodinu, denně, měsíčně a ročně.

Vypsat hodnoty

Po stisknutí tlačítka VYPSAT HODNOTY se vám vše, co jste si ohledně šetření na elektřině zadali a vypočítali, zobrazí v několika větách. Text si můžete zkopírovat a vložit pro pozdější použití třeba do vašeho textového dokumentu. Když si vypočítáte všechny spotřebiče ve vaší domácnosti, můžete si úspory sečíst a zjistit, kolik peněz ročně lze ušetřit.

Nastaveno: roční spotřeba kilowatthodin (kWh)

Oproti nastavení, při němž známe příkon ve wattech, má nastavení v úvodu online kalkulačky na roční spotřebu tyto odlišnosti:

Tyto údaje znám

Namísto políčka příkon zde máme políčko kWh/rok. Do něj vyplníme udávanou roční spotřebu v kilowatthodinách. Tuto spotřebu najdeme v návodech anebo přímo na spotřebiči, jako je například lednice, pračka či myčka.

Jde o údaj, který nemusí odpovídat vaší skutečné roční spotřebě, především u pračky, myčky nádobí a podobně, neboť je můžeme používat více či méně často, než je průměr, který by pro výpočet roční spotřeby elektřiny výrobcem použit. Je-li to možné, je lepší zjistit přesný hodinový příkon spotřebiče a nastavit v úvodu kalkulačky: příkon wattů.

Jak ušetřit

Při nastavení kalkulačky, kdy známe roční spotřebu, nemáme v případě šetření na elektřině k dispozici možnost ušetřit kratším používáním spotřebiče. Lednice bude totiž zapnuta neustále 24 hodin denně a u dalších velkých spotřebičů je roční spotřeba v kWh výrobcem vypočítána podle průměrného používání. Vzhledem k tomu, že jde o velké spotřebiče, nenastavuje se ani počet kusů a bráno je, že jde o 1 kus.

Ušetřit na elektřině tak můžeme 2 způsoby. Změnou dodavatele energie za levnějšího a/nebo pořízením úspornějšího výrobku, který bude mít menší roční spotřebu.

Výpočtem můžete například zjistit, jaký je rozdíl v ročních nákladech na elektřinu u výrobku A+++ oproti A+ a podobně. Stačí do TYTO ÚDAJE ZNÁM vložit roční spotřebu kWh méně úsporného spotřebiče a do JAK UŠETŘIT vložit roční spotřebu kWh úspornějšího spotřebiče. Možná zjistíte, že na úspornější výrobek, i když dražší, vám levnější elektřina vydělá zanedlouho zpátky.

Příkon spotřebičů

Pokud se vám nepodaří dohledat na spotřebiči jeho příkon, můžete použít nějaký měřič spotřeby elektrické energie anebo využít tento orientační přehled, který bude postupně doplňován.

Rychlovarná konvice – 2000 wattů

5/5 - (28 votes)