Výpočet spotřeby paliva a jak ušetřit – kalkulačka

Výpočet spotřeby paliva a jak ušetřit – kalkulačka


Naše online kalkulačka vám za pomoci ceny benzínu, nafty atd. spolu s dalšími zadanými údaji nabízí celou řadu užitečných výpočtů, jako jsou: Náklady cesty autem na zadanou vzdálenost anebo 1 km, průměrná spotřeba vozu na zadaný počet kilometrů nebo plnou nádrž, jestli se podle počtu navíc ujetých km a ceny vyplatí dojet pro levnější benzín nebo naftu ke vzdálenější čerpací stanici (kolik musím vzít litrů, aby se zaplatila aspoň cesta anebo kolik vydělám oproti dražší ceně při plánovaném natankování litrů), kolik se dá ušetřit peněz s lehčí nohou na plynu a úspornější jízdě, o kolik méně času dříve přijedete do cíle při riskantnější rychlejší jízdě a o kolik více přitom zaplatíte peněz na vyšší spotřebě + na kolik vás průměrně vyjde 1 hodina ušetřeného času, jaká vzdálenost se dá ujet za určité množství peněz, které jste ochotni a schopni investovat, kolik kilometrů vaše auto ujede na plnou nádrž, jestli se vyplatí brát dražší kvalitnější benzín v porovnání se spotřebou, kterou vám to ušetří, na kolik peněz vyjde z pohledu pohonných hmot 1 km jízdy auta anebo jestli se vám vyplatí hybrid nebo elektromobil a za jak dlouho se vám vrátí jeho vyšší pořizovací hodnota v porovnání s ušetřenými finančními prostředky za pohonné hmoty a provoz.

Pokud si nebudete jisti, co zadat do políček, najeďte kurzorem na červený otazník pro nápovědu.

1) Kolik peněz stojí cesta autem na určitou vzdálenost a na 1 km?

Spočítejte si, jaké jsou při jízdě automobilem náklady na benzín, naftu, plyn nebo jiné pohonné hmoty. Stačí zadat vzdálenost v kilometrech, kterou ujedete, průměrnou spotřebu vašeho auta v litrech na 100 km a cenu pohonných hmot v korunách za litr.

vzdálenost ? spotřeba ? cena ?
Kolik stojí celá cesta ? Kolik stojí 1 km ?
560,63 Kč 2,24 Kč
2) Jaká je průměrná spotřeba auta?

Chcete vědět, kolik vaše auto “žere”? Stačí znát počet litrů, které spotřebuje na určitou vzdálenost. Jak na to? Natankujte plnou nádrž a vynulujte tachometr. Po ujetí určitého počtu km načepujte opět plnou nádrž, čímž uvidíte, kolik během vaší ujeté vzdálenosti bylo spotřebováno paliva.

vzdálenost ? spotřebováno ?
Průměrná spotřeba auta ?
7,65 litrů

 

3) Na plnou nádrž ujedu “x” km, kolik mám spotřebu?

Víte, jak velkou máte u auta nádrž a kolik na ni ujedete kilometrů? Spočítejte si, jaká je jeho spotřeba. Ideálně znát objem nádrže bez rezervy a počet kilometrů počítat pro opatrnost jen do rozsvícení kontrolky benzínu. Velikost nádrže můžete zjistit při braní paliva u čerpací stanice, kolik se do ní vejde.

kolik ujedu ? objem nádrže ?
Průměrná spotřeba auta ?
7,76 litrů
4) Vyplatí se jet několik km pro levnější benzín?

Je ve vedlejším městě benzín nebo nafta levnější než u vás doma? Pokud ano, kolik ho musíte natankovat, abyste byli aspoň na nule a vy si udělali výlet zadarmo? Nebo zadejte, kolik ho chcete vzít a zjistěte, kolik peněz po odečtení nákladů na cestu ušetříte, než vzít dražší benzín doma.

cena doma ? cena jinde ? vzdálenost ? spotřeba ? vezmu litrů ?
Kolik minimálně natankovat ? Kolik ušetřím nebo prodělám? ?
26,97 litrů Ušetřím 99,08 Kč

 

5) Kolik s autem ušetřím při úspornější jízdě?

K tomu, aby váš vůz jezdil o něco úsporněji, stačí mít lehčí nohu na plynu. Kolik ušetříte, když nebudete jezdit brzda-plyn a/nebo budete cestovat pomaleji, si můžete vypočítat, když zadáte původní vyšší a poté úspornější nižší spotřebu.

cena ? vyšší spotřeba ? nižší spotřeba ? vzdálenost ?
Na zadanou vzdálenost ? Průměrně na 100 km ?
Ušetřím 131,56 Kč Ušetřím 59,80 Kč
6) Čas jsou peníze. Kolik rychlejší jízda ušetří času, ale stojí peněz navíc?

Říkáte si, že čas jsou peníze, a proto je potřeba jezdit autem rychleji, abyste ho neztráceli? Kromě toho, že při nepřiměřeně rychlé jízdě riskujete zdraví a peníze za pokuty, vyjde vás kvůli vyšší spotřebě auta mnohem dráž. Navíc tolik času kolikrát ani neušetříte. Vypočítejte si v online kalkulačce pomalejší a rychlejší cestu po dálnici Praha – Brno nebo si zadejte jiné hodnoty.

vzdálenost ? nižší rychlost ? nižší spotřeba ?
vyšší rychlost ? vyšší spotřeba ? cena benzinu ?
Kolik času ušetřím ? Kolik Kč více zaplatím ? Kč/ušetřená 1 hodina ?
0 hodin a 14 minut 119,60 Kč 502,32 Kč

 

7) Kolik km se dá ujet za určité množství peněz?

Chcete si vyjet na výlet, ale investovat do benzínu jen určitou sumu peněz? Spočítejte si v online kalkulačce, jak daleko za ně dojedete.

spotřeba ? cena ? investuji ?
Kolik za investované peníze ujedu km ?
222,97 km
8) Kolik km se dá ujet na plnou nádrž?

Chcete vyrazit autem na dovolenou a rozplánovat si, kde a jak budete tankovat? Pak se vám může hodit vědět, kolik kilometrů ujedete na plnou nádrž.

objem nádrže ? spotřeba ?
Kolik na plnou nádrž ujedu km? ?
647,06 km

 

9) Vyplatí se dražší Natural 98 oproti levnějšímu 95, když bude mít auto nižší spotřebu?

Není důležté, zda půjde zrovna o benzín s oktanovým čísel 100, 98 nebo 95. Otázkou tohoto výpočtu je, jestli se vám vyplatí tankovat jakékoliv dražší pohonné hmoty, pokud vám u auta ušetří spotřebu.

nižší cena 95 ? vyšší cena 98 ? vyšší spotřeba 95 ? nižší spotřeba 98 ?
Vyplatí se tankovat dražší Natural 98? ?
Úspora 14,90 Kč na 100 km
10) Spočítejte si, jaké jsou vzhledem ke spotřebě vašeho auta a ceně pohonných hmot průměrné náklady na 1 ujetý kilometr.

spotřeba auta ? cena benzinu ?
Náklady na 1 km ?
2,24 Kč

 

11) Benziňák, nafťák, LPG plyn, hybrid, elektromobil nebo vodík? Vyplatí se vzhledem k levnější spotřebě dražší auto?

Chtěli byste ušetřit peníze na pohonných hmotách, a proto uvažujete namísto benzínu či nafty o automobilu hybridním, na elektřinu nebo snad rovnou na vodíkový pohon? Taková auta jsou mnohem dražší a vy si můžete spočítat, jestli se vám vzhledem k levnějším nákladům na provoz vyplatí a za jak dlouho se vám rozdíl ceny vozu vrátí.

drahé auto cena ? levné auto cena ? drahé auto / 1 km ? levné auto / 1 km ?
Za kolik ujetých km se rozdíl v ceně vrátí? ?
200 000 km
4.7/5 - (6 votes)