Co se může stát, když nepoužijete převod jednotek?

Co se může stát, když nepoužijete převod jednotek?

Už je to něco přes 140 let, co 17 států schválilo a podepsalo metrický systém. V řadě zemí se uchytil, v jiných jen částečně. A právě pro tyto případy je nutné umět použít převody jednotek. Zdá se, že následky špatných převodů jsou spíše úsměvné. Pokud však máte na mysli pětku z domácího úkolu nebo špatně vykynutou buchtu, jste na omylu. Kvůli nesprávně použitým převodům jednotek muselo v minulosti i letadlo nouzově přistávat. Nemluvě o sondě na Venuši, která kvůli špatným výpočtům programátora tuto planetu minula.

Některé země se svých starých měrných jednotek nechtějí vzdát

20. května roku 1875 podepsalo 18 států mezinárodní konvence o metrickém systému. Jejich záměrem bylo sjednotit měrné jednotky celého světa. Na vymýšlení metrického systému se podíleli hlavně francouzští vědci v průběhu 19. století. Tito vědci sice často vedli spory o tom, jak měrné jednotky definovat, nikdo z nich však nepochyboval, že jednotný metrický systém byl v té době nutný pro udržení a rozvoj celosvětového obchodu. Ač se na metrický systém kladl obrovský důraz, některé země, především Velká Británie a USA si alespoň v některých svých částech zachovaly svůj tradiční měrný systém. Hlavně tam, kde dochází ke styku s konečnými spotřebiteli. Třeba v hospodě ve Velké Británii pořád točí pinty piva. Na Výpočetnici si můžete přepočítat, že jedna britská pinta = 0,568 261 námi známého litru.

Když zazdíte přepočet jednotek, nastanou problémy

Na vlastní kůži jste se už určitě sami přesvědčili, že přepočet jednotek není vždycky jednoduchý, a že když se zazdí, mohou nastat problémy. Třeba vám špatně vykyne těsto, nebo svými přepočty neohromíte vašeho učitele. O tom, že je vždy lepší si přepočet ověřit se přesvědčilo i pár profesionálů ve svém oboru.

Kolik kilogramů je 22 300 liber?

Například jeden pilot, který do svého Boeingu 767 natankoval 22 300 liber paliva s domněním, že natankoval 22 300 kilogramů paliva. Sám se za pomocí přepočtu jednotek hmotnosti později přesvědčil, že 22 300 liber paliva je jen něco málo přes 10 115 kilogramů paliva. Tento překlep byl v praxi dobře znát. Pilot musel v mezičase přistát, aby dotankoval, což se samozřejmě promítlo do doby letu.

O poznání lépe (hlavně díky tomu, že na palubě své rakety neměl žádné cestující) na tom byl programátor vesmírného softwaru, který dráhu doletu sondy na Venuši počítal v palcích, nikoliv v běžné metrické soustavě. A sonda Venuši minula…

Už víte, co se může stát, když vynecháte přepočet jednotek? Proto vy raději převod jednotek použijte vždy, ať se zbytečně neseknete.

5/5 - (3 votes)