Jak může výpočet procent ovlivnit pochybení v procentním bodu?

Jak může výpočet procent ovlivnit pochybení v procentním bodu?

Při nejrůznějších statistikách, analýzách a porovnáních se můžete setkat s označením „procentní bod”. V kontextu s textem může někdo procentní bod zaměnit s procentem a logicky se tak dopočítá k úplně jinému výsledku. Aby byl výpočet procent správný a aby jste textu dobře porozuměli, dávejte si na označení procentní bod veliký pozor. Pro lepší pochopení tématu si rozdíl mezi procentem a procentním bodem ukážeme na příkladu.

Návštěvnost kurzu anglického jazyka vzrostla o 3 procentní body

Podle dřívějších průzkumů a zájmů obyvatel jednoho městečka se v místní škole otevřel kurz anglického jazyka pro začátečníky, který mohli navštěvovat zájemci ve věku od 15 do 70 let. V městečku žije přesně 100 lidí s tímto věkovým rozpětím. Zatímco v roce otevření byla návštěvnost kurzu 20 % (kurz v městečku navštěvovalo 20 lidí), v druhém roce vzrostla návštěvnost na 23 %.

Otázka zní: o kolik procent vzrostla druhým rokem návštěvnost kurzu?

Někdo by mohl ve spěchu říct, že návštěvnost kurzu anglického jazyka vzrostla o 3 % (rozdíl mezi 23 % a 20 %). To je však špatná odpověď. Ve skutečnosti návštěvnost vzrostla o 3 procentní body, ale o 15 %. A to je úskalí procentního bodu. Ve spěchu může člověk u výpočtu udělat spoustu chyb. Když si však uvědomí rozdíl mezi procentem a procentním bodem, včas zařadí zpátečku a správný výsledek si vypočítá. Kde? Třeba na Výpočetnici. Online kalkulačka pro výpočet procent tam čeká na to, až do ní zadáte nějaké příklady na počítání.

Abyste mohli pojem procentní bod vůbec použít, musíte mít k dispozici konkrétní ukazatel, který je v procentech už vyjádřen. Můžete například použít větu, že v roce 2018 růst produkce vzrostl o 4 procentní body (zkratkou p. b.), z 6 % v roce 2017.

5/5 - (2 votes)