Jak odvést DPH, když prodáváte zboží a služby do jiných zemí EU?

Jak odvést DPH, když prodáváte zboží a služby do jiných zemí EU?

Odvádět DPH v Česku je sama o sobě pořádná dřina. Člověk musí počítat až se třemi sazbami – základní 21 % a snížená 15 % a 10 %. A co teprve, když je potřeba odvést DPH v jiných zemích. Jaká pravidla je přitom potřeba respektovat? A jak si při počítání odlišných procent DPH pomoct?

Zjistěte si výši DPH jiných zemí

Mezi první důležité kroky při odvodu DPH při prodeji zboží a služeb do jiných zemí patří vyhledávání potřebných informací. Musíte si zjistit, jaká jsou pravidla pro DPH v dané zemi. Zejména potřebujete vědět výši DPH, kterou máte odvést a limity pro povinnou registraci k DPH v dané zemi.

Země EU mají takzvané limity pro registraci k DPH v dané zemi v různé výši. Když limit překročíte, znamená to pro vás povinnost přihlásit se k dani nejen v ČR, ale i v konkrétní zemi. Do těchto limitů se započítávají pouze dodávky zboží pro neplátce DPH.

Základem pro odvod DPH kvůli prodeji zboží do zemí EU je správné určení místa uskutečnění zdanitelného plnění. Zajímat vás proto bude, zda zboží prodáváte plátci nebo neplátci DPH.

Při výpočtu DPH si nechte pomoct

Odlišná sazba DPH v případě dalších zemí může být matoucí i pro zběhlého účetního. Na výpočet DPH však nemusíte být sami. Pomoct vám může online kalkulačka pro výpočet DPH, se kterou se v počítání procent nespletete. Kromě toho, že si na ní můžete vypočítat základní i sníženou sazbu daně pro Českou republiku, její nastavení umožňuje i propočet pro odvod DPH do jiných zemí.

5/5 - (1 vote)