„V nohách mám už tisíc mil”… napadlo vás někdy přepočítat si, jaká to je dálka?
Téměř po celém světě už platí metrický systém, který pracuje se základními jednotkami, jako je metr, gram nebo stupeň Celsia. Slovíčko téměř bychom snad měli zvýraznit, protože ještě se najde hrstka států, která si s celosvětově platným metrickým systémem neláme hlavu. Kdyby se jednalo o pár miniaturních státečků, nebylo by co řešit. Jenže jedním z nich jsou i Spojené státy americké a tady nastává zádrhel. Mimo jiné je potřeba používat i převod míle na km, pokud si dotyčný chce představit, o jakou vzdálenost se vlastně jedná. Přepočet jednotek délky však není jediným zádrhelem.
Jak přepočítat míli na kilometry?
Abyste věděli, kolik že to má zpěvák písničky „Tisíc mil” v nohách vlastně metrů, je potřeba použít kalkulačku pro přepočet jednotek délky. Nebo je potřeba si zjistit, že jedna míle (angloamerická měrná soustava) = 1 609,340 metrů. Převod míle na km pak už není problém, protože jedna míle = 1,609 344 km.
Pokud tedy zpěvák písničky „Tisíc mil” urazil 1000 mil, v nohách má přesně 1 609 344 metrů = 1 609, 344 kilometrů.
Spojené státy americké metrický systém sice znají, ale nepoužívají jej
Převod míle na km však není jediným problémem, který se vyskytne, když je potřeba přepočítat angloamerické jednotky na jednotky globální metrické soustavy. Velké problémy nastávají třeba ve stavebnictví, kde jsou americké míry pro zbytek světa přinejmenším velmi matoucí. I přesto, že Spojené státy americké metrický systém znají a ve škole se jej učí spolu se svou angloamerickou soustavou, jen málokdo jej umí správně použít. Na používání metrické soustavy se klade důraz hlavně ve zdravotnictví, kde by špatný přepočet či záměna jednotek mohla být až život ohrožující. Kdyby si tedy USA daly říct, znamenal by pro ně přechod na globální metrickou soustavu sice značné komplikace, pro zbytek světa a časem i pro ně samotné by to bylo podstatné zjednodušení.