Zastaralé plošné míry vás překvapí a pobaví zároveň

Zastaralé plošné míry vás překvapí a pobaví zároveň

Dnes lze zvládnout převody jednotek obsahu online. To by se naši předkové divili. Rozměry pozemků a statků, které oni museli pracně počítat z hlavy, my zvládneme na kalkulačce. I složitější přepočet jednotek obsahu pak hravě svedeme díky pár kliknutí. Divili by se ale nejen rychlosti výpočtů, nýbrž i našim „novým jednotkám”. Kam zmizelo označení lán, záhon, jitro, korec? A co je proboha hektar, ar, metr čtvereční? My bychom na tom byli stejně, kdyby nám projektant odevzdal zprávu, v níž by místo nějakých sedmnácti hektarů bylo napsáno lán zemský. To bychom ani nevěděli, na čem jsme…

Nakonec bychom si přece jen poradili. Většina online kalkulaček pro přepočet jednotek obsahu nabízí kromě běžně užívaných jednotek také přepočet do zastaralých jednotek pro obsah. Ne jinak je tomu i na naší Výpočetnici, kde se nachází pro jednotky obsahu tabulka. Díky ní si můžete vypočítat a ověřit, že 50 m2 = 0,5 aru = 0,000179 královského lánu = 1,099626 brázdy. Výpočetnice vás nakonec může přesvědčit o tom, že počítat převody jednotek obsahu online může být velká zábava.

Není lán jako lán

Zastaralá jednotka plošné míry – lán nás může opět utvrdit v tom, že sjednocení metrické soustavy bylo opravdu potřeba. Už skutečnost, že jednotka lán se vyskytovala hned v několika podobách, je toho důkazem. Existoval lán královský (27,9452 ha), lán kněžský (25,6164 ha), dále pak lán panský, selský, zemský nebo německý, každý s malinko odlišnou mírou.

Zastaralá jednotka obsahu lán se používala i pro označení délky – 1 lán = 7471,8 metrů. Jednotka lán se poprvé začala používat ve 13. století, kdy se platby v tak zvaných naturáliích začaly měnit na peněžní platby.

V 18. století se v Českých zemích používaly také jednotky jako čtvereční stopa (99,907 dm2), čtvereční palec (0,694 dm2), korec (2877,321 mm2), jitro (téměř 58 arů).

Zajímavé bylo i vysvětlení jednotlivých jednotek. Tak třeba jednotka jitro měla v popisu, že je to plocha, kterou zemědělec zvládne zorat od jitra do večera. Lán pak označoval výměru, kterou je možné zorat jedním párem volů.

Ať už převody jednotek obsahu online využijete jakkoliv, věříme, že budete rádi za přesný výsledek, který vám Vypocetnice.cz může nabídnout.

5/5 - (1 vote)