ABSI index je vylepšený způsob, jak měřit obezitu
Existuje velká spousta způsobů, jak se dá změřit obezita. Nejpřesnějším způsobem je navštívit odborníka a nechat se jím zvážit, změřit a vypočítat obsah tuku v těle. Což o to, takové výpočty jsou v dnešní době možné, pro statistiky a obecné srovnávání populace v souvislosti s obezitou však velmi nepravděpodobné. Jednoduše by bylo náročné shromáždit taková přesná data od každého jednotlivce. Proto je velmi oblíbeným nástrojem BMI tabulka, ač není považována za úplně nejpřesnější.
Kdy vznikl BMI index?
Za vznikem BMI indexu stojí belgický vědec Adolphe Quetelet, který tímto způsobem výpočtu míry obezity obohatil společnost mezi léty 1830 – 1850. Kouzlo BMI nebo také body mass indexu spočívalo hlavně v jednoduchosti výpočtu. Nebylo potřeba nic víc kromě výšky a váhy dotyčného. BMI kalkulačka se však ve velkém začala používat až v 80. letech, kdy se stala standardem pro měření obezity. Zajímavostí je, že na začátku hranice pro nadváhu skýtala číslo 27,8, to bylo později sníženo na 25. Už od začátku se však počítalo s tím, že BMI výpočet není zcela přesný a pro detailnější informace je potřeba individuální zaměření.
ABSI kalkulačka je reakcí na nepřesnost BMI indexu
V čem je velká mezera BMI indexu? Hlavně v tom, že dva lidé se stejným BMI indexem na tom mohou být zdravotně úplně odlišně. Protože se počítá pouze s váhou a výškou, není rozlišeno, zda za konkrétní váhou stojí tuk, nebo svalová hmota. A proto zatímco sportovec se svaly a indexem kolem 30 může být v pohodě, ten kdo má místo svalů tuk, už tolik jásat nebude. Přitom papírově jsou oba dva na hraně obezity.
Proto byl vymyšlen ABSI index, který vyrovnává nedostatky BMI kalkulačky. Kromě váhy a výšky počítá také s obvodem pasu, což je velmi klíčové. Právě obvod pasu se ukázal jako docela dobrý ukazatel zdravotního stavu a hmotnosti.
Jak se totiž ukázalo, nejvíce zdraví ohrožující je tak zvaný viscerální tuk, který se ukládá hlavně v dutině břišní a obklopuje vaše orgány. Jeho primárním cílem je orgány chránit, pokud je v těle obsažen v normálním množství. Jeho nadbytek už ale přímo ohrožuje na životě. A právě viscerální tuk umí ABSI kalkulačka zohlednit a následně jeho množství promítnout do výsledného ABSI indexu a tím poukázat na možná zdravotní rizika.