DPH ve Spojených arabských emirátech a Saudské Arábii je ještě v plenkách!

DPH ve Spojených arabských emirátech a Saudské Arábii je ještě v plenkách!

Zatímco my Evropě si život bez DPH, tak jak ji známe, neumíme ani představit (tvoří základní složku státního rozpočtu), ve Spojených arabských emirátech a Saudské Arábii si na ni teprve zvykají. Zatímco v České republice byla DPH zavedena 1. 1. 1993 a nahradila zde fungující daň z obratu (která pracovala na podobném principu), v Arabských emirátech a Saudské Arábii byli nuceni na DPH přistoupit teprve před dvěma léty. Do té doby si zcela vystačili bez ní, protože hlavním zdrojem příjmu těchto zemí byla ropa.

5% DPH kvůli zlevňování ropy

5% DPH byla v Saudské Arábii a Spojených arabských emirátech zavedena od 1. 1. 2018 z důvodu stále klesající ceny ropy, která měla za následek snížení celkového rozpočtu zemí. Oproti naší dani z přidané hodnoty, která činí až 21 % je to nic, že? Ale představte si nezvyk tamních obyvatel, kteří na DPH vůbec nebyli zvyklí. 5% zdanění podlehly položky, jako je benzín, nafta, ubytování, potraviny, oděvy a veřejné služby. Se zavedením DPH se nepočítalo u zdravotního ošetření či veřejné dopravy.

Samozřejmě by byl výpočet DPH v arabských zemích pro nás mnohem příjemnější. 5% DPH a 21% DPH je jó velký rozdíl. Uchlácholit by nás však mohly místní přísné zákony a režim, který by se nám už asi tolik nelíbil.

4.5/5 - (2 votes)