Jak si poradit s převodem jednotek délky a měřením v jakékoliv situaci?

Jak si poradit s převodem jednotek délky a měřením v jakékoliv situaci?

Měření a potřeba znát délku v konkrétních metrech, centimetrech či milimetrech nás provází po celý život. Ne vždy si můžeme při měření pomoct metrem či pravítkem. Někdy ale stačí mít o jednotlivých jednotkách délky alespoň zběžnou představu. Když už na to přijde, vystačíte si s provázkem, klacíkem, krokem či rozpětím vašeho palce a ukazováčku. Převody jednotek můžete přenechat online kalkulačce, která vám v přehledné tabulce zobrazí přepočtené hodnoty všech odvozených jednotek délky.

Jak jednoduše odhadnout délku nebo šířku?

Převody jednotek délky dokážou pořádně zamotat hlavu. Také neumíte jednotky délky střílet od oka? Vždy vás překvapí, když se vás chodec ptá na cestu a chce přibližné určení vzdálenosti v metrech? Abyste příště mohli říct nějaké číslo alespoň odhadem, použijte svůj krok. Změřte si, kolik měří jeden váš nejdelší krok. Bude to cca 1 metr, to je 1000 centimetrů. Od záchytného bodu zkuste ujít 100 kroků a podívejte se, jaká je to dálka. Vědět, jaká přibližná vzdálenost se rovná 100 metrům vám pomůže při příštím vysvětlování cesty. Ujděte 1000 m a máte 1 kilometr.

Podobně si můžete pomoct s rozpětím vašeho palce a ukazováčku. Až budete mít někdy pravítko při ruce, zkuste si změřit, kolik měří rozpětí vašich dvou prstů. Bude to třeba 17 centimetrů. Příště můžete rozpětí vašich prstů použít třeba v obchodě, když nebudete mít metr u sebe a budou vám stačit jen přibližné hodnoty délky.

Přenést míru jedné věci na druhou můžete i pomocí provázku.

Jaké nejčastější omyly se při měření délky vyskytují?

Přepočet jednotek délky, jako je metr, centimetr, milimetr není nijak obtížný. I přesto se v něm dá ve spěchu splést. Podobně se můžeme přepočítat u dalšího měření. Typickým příkladem je tajné měření prsteníčku pro zásnubní prsten nebo obkreslování nohy pro koupi bot naslepo. V obou dvou případech jsou délka i obvod (prstu) důležitými faktory. Ne však jedinými. Bota může tlačit v nártu a prsten může být stejně malý, protože se pro měření prstenu používají speciální měřidla. Boty je lepší vyzkoušet si osobně.

Proč přepočet jednotek délky svěřit online kalkulačce?

Zatímco v měření se spíše než na váš odhad spolehnete na metr či pravítko, v převodu jednotek délky si na pomoc vezměte online kalkulačku. Ta vám bez chybičky přepočítá třeba i metr na yoktometr, budete-li chtít.

5/5 - (1 vote)