Kolik „hodin” denně používáte vaši rychlovarnou konvici?

Kolik „hodin” denně používáte vaši rychlovarnou konvici?

Co se způsobů vaření vody týče, vychází vaření vody v rychlovarné konvici jako nejšetrnější cesta (v porovnání s vařením stejného množství vody v mikrovlnné troubě, v hrnci na plotně s pokličkou nebo bez). Přesto je rychlovarná konvice velkým žroutem elektřiny, a pokud za ni chcete ušetřit, určitě stojí za to zde zaměřit svoji pozornost. No schválně, zalijete si kávu hned napoprvé, nebo je potřeba vodu opětovně svařit? A kolik vody do konvice nalijete? Zkusili jste si někdy vypočítat, jak dlouho trvá vaší konvici, aby uvařila maximální množství vody, a o kolik času méně vyžaduje pro svaření vody jen pro jeden šálek kávy? Zkusili jsme to za vás!

Test s vařením vody

Použili jsme obyčejnou rychlovarnou konvici s příkonem 1850-2200 W (údaj jsme našli na štítku). Naplnili jsme ji studenou vodou z kohoutku do maximální možné míry (po rysku s označením max). Tento objem vody se vařil 5 minut a 57 sekund. Potom jsme nechali konvici vychladnout a test zopakovali tentokrát s množstvím vody pro jeden šálek kávy (cca 320 ml). Voda se vařila bez pár sekund jenom 1 minutu – tedy téměř o 5 minut méně. Samozřejmě je zde zapotřebí zohlednit rysku pro nutné minimální množství, ať vaše úspory nezačínáte novým nákupem rychlovarné konvice. Ten, kdo vaří čaj jednou za uherský rok pro návštěvy, takhle blbnout nemusí. Ale ti, co mají pocit, že jim konvice jede takřka non-stop, si mohou dát alespoň na týden ke konvici poznámkový blok a sčítat minuty, kdy je konvice za den v provozu. Za týden to zprůměrujete, a víte na čem jste.

Na naší kalkulačce pro úsporu elektřiny si můžete vypočítat, že roční provoz vaší rychlovarné konvice (počítejme používaní 30 minut denně, příkon 2000 W, při ceně 4,8 kWh) vás vyjde na 146 Kč měsíčně a 1752 Kč za rok. To není moc, ale také to není zanedbatelná částka za vaření čaje, že? O něco přesnější výpočet budete mít, když použijete vaši konkrétní cenu elektřiny a příkon vašeho spotřebiče.

A to jsme počítali jen s půlhodinou denně! Někdo pokaždé vaří více vody, než potřebuje a tím zbytečně zatěžuje svůj finanční rozpočet. Třeba dovařuje vodu do pokrmu atd.. Konkrétní čísla mu otevřou oči.

Takto si můžete vypočítat spotřebu elektřiny u každého spotřebiče

Úspory vaší domácnosti však nezávisí jen na rychlovarné konvici. Takto podrobně si od teď může posvítit (anebo radši vůbec nesvítit) na každý váš spotřebič, u kterého znáte příkon wattů nebo roční spotřebu kWh.

Úspora elektřiny je snadná a nemusí ani bolet. Prvním krokem je zjistit, jak velkou část viny na průvanu ve vašich financích mají právě spotřebiče či neúsporné zacházení s nimi. S tím vám pomůže naše online kalkulačka – jak ušetřit peníze za elektřinu.

5/5 - (1 vote)