Proč lokální hubnutí nefunguje?

Proč lokální hubnutí nefunguje?

BMI kalkulačka vám tvrdí, že je vaše váha ideální, vy přesto doma máte zrcadlo, které vám naopak tvrdí, že zhubnout musíte minimálně v oblasti boků a stehen? Vyzkoušeli jste už všechno od počítání kalorií po dělenou stravu? Ať už se teď chystáte na cokoliv, lokální hubnutí nedoporučujeme. Proč? Protože jednoduše nefunguje. Lokální hubnutí je ještě nezbořeným mýtem a 100 % odborníků by vám jej nedoporučilo. Co tedy radí?

BMI index je jen orientačním bodem

Mnoho lidí se v zoufalé snaze zhubnout začne spoléhat na mýty na internetu. Bohužel každá stránka říká něco jiného, a proto se co nevidět dostanou do nefungujícího kolotoče příkazů, zákazů, odříkání, přepočítávání, měření… minimálně do té doby, než jejich zrcadlo s BMI kalkulačkou zaznamená shodu. Výpočet BMI indexu je však jen orientačním bodem. Spolehnout byste se spíše měli na fakta a zdravý rozum.

Proč tedy lokální hubnutí nezabere?

Protože každé tělo hubne jedině rovnoměrně na základě vyššího výdeje energie, než je její příjem. Ze všeho nejdříve se tuk začne ztrácet z orgánů (například z jater), teprve potom mizí tuk na břiše a v poslední řadě mizí i celkový tuk. Odborníci tedy radí být trpěliví a:

A/ nevymlouvat se na genetiku – podíl genetiky na hubnutí je prý 40 – 60 %, ale zhubnout lze i v případě, když vám genetika hází klacky pod nohy.

B/ nespoléhat se na liposukci, která by mohla být řešením lokálního hubnutí. Je to však řešení jen dočasné a většinou na úkor jizev a přibírání v dalších partií.

Naopak pro hubnutí doporučují buď nízkou intenzitu cvičení, kterou vydržíte vykonávat delší dobu. Ta zajistí spalování tuků. Nebo intervalový trénink, při kterém vysokou intenzitu cvičení střídáte s nízkou. Takový trénink může trvat jen 20 minut.

K lepšímu BMI indexu se můžete dopracovat i pomocí odhalení vašeho typu tělesné stavby. Rozdělit jí lze na tři kategorie:

  • ENDOMORF – větší množství tělesného tuku a snazší přibývání na hmotnosti.
  • MEZOMORF – nízké množství podkožního tuku a vysoká schopnost nabírat svalovou hmotu.
  • EKTOMORF – lidé, kteří dokážou přibrat jen velmi obtížně.

Zajímá vás váš BMI index? Vypočítejte si ho u nás na naší BMI kalkulačce. Kromě BMI kalkulačky můžete využít i jiné, přesnější kalkulačky pro výpočet indexu vaší váhy.

5/5 - (1 vote)