Nezoufejte, energii vydáváte už při běžných činnostech!

Nezoufejte, energii vydáváte už při běžných činnostech!

Všichni ti, kteří chtějí zhubnout, nejenže počítají energii přijatou, nýbrž se snaží dělat součty energie vydané. Aby byl výsledkem úbytek váhy, musí výdej převyšovat příjem energie. Naštěstí tito lidé nemusí výdej energie spojovat jen s hodinami strávenými v posilovně. Energii lze spotřebovávat už při běžných činnostech. Vše se počítá. Na online kalkulačce pro převody jednotek energie či práce – kilojouly na kilokalorie (kJ na kcal) a další.. – si můžete jednotky energie přepočítat a udělat si představu, kolik energie za den vydáte.

Jednotky energie a jejich přepočet

Abychom se mohli zaměřit na výpočet energie, kterou vydáme při nějaké aktivitě, musíme si nejprve objasnit jednotky, ve kterých energii budeme počítat. Pro energii (práci) se používá jednotka joule (J). Joule je základní jednotkou energie. Kilojoule (kJ) je pak jednotkou odvozenou. Setkat se můžeme i s kaloriemi (cal) a kilokaloriemi (kcal). V těchto jednotkách energie můžeme počítat příjem energie (v jídle) a její výdej (při nejrůznějších aktivitách). Energii však nespotřebováváte jen při cíleném cvičení a posilování, nýbrž i při běžných činnostech, jako je vysávání, uklízení, nakupování, což je velmi osvěžující myšlenka hlavně pro ty, co chtějí zhubnout.

Jak se nenechat při převodu jednotek energie zmást?

Na internetu seženete řadu tabulek se spotřebou energie při nejrůznějších aktivitách. Bohužel někteří spotřebu energie uvádějí v kilokaloriích, jiní v kilojoulech. Aby vaše výpočty byly správné, doporučujeme stanovit si pro jednotnost výpočtu jen jednu jednotku pro výpočet energie, kterou budete používat. Například kilojouly, které jsou podle mezinárodní soustavy SI ty správné. Hodnoty uvedené v jiných jednotkách vám na kilojouly lehce přepočítají naše převody jednotek.

Online kalkulačka vám zobrazí nejen základní jednotku energie – joule, nýbrž i jednotky odvozené – kilojoule, megajoule, gigajoule, terajoule a tak podobně. Pro představu za hodinu vytírání podlahy spotřebujete asi 170 kilokalorií (kcal), to je 711,45 kilojoulů (kJ). Hodina žehlení vás bude stát 120 kilokalorií (kcal), převodem je to 502,2 kilojoulů (kJ).

5/5 - (2 votes)