Převody jednotek objemu – jak se s nimi umíte „poprat”?

Převody jednotek objemu – jak se s nimi umíte „poprat”?

Zdá se, že přepočet jednotek objemu není něco, co by nám mělo dělat vrásky na čele. Všichni tak nějak předpokládáme, že co se objemu týče, zkrátka to potřebné víme. O to větší je to překvapení, když nás převody jednotek objemu zaskočí. Vítem, jaké množství je 2 deci vína? A kolik dm³ má vaše vana? Proč se nám lépe počítá v litrech, ale dm³ tak často nepoužíváme?

Kolik skleniček vína se vleze do jednoho litru?

Odvozenou jednotkou pro objem je kromě řady dalších i decilitr. S decilitrem se v běžném životě setkáte nejčastěji v restauraci, když si objednáváte pití: „2 deci vína, prosím”, objednáte si a většinou se nad tím ani nepozastavujete. Decilitr má zkratku dl, často je jeho zkratka uváděna nesprávně jako dcl.

Převod jednotek pro objem není nijak těžký. 1 dl = 0,1 l vína. Když si tedy v restauraci objednáte svých 2 deci, do jednoho litru se vám vleze 5 skleniček. Není to moc, že? A proto může číšník u stolu nechat raději rovnou celou láhev. Kromě jednotky pro objem decilitru se v restauraci často setkáte i se značením v mililitrech. Obvykle se uvádí cena za 100 ml nápoje.

Víte, jaký objem má vaše vana?

Přepočet jednotek objemu můžete potřebovat zejména v případě, kdy kupujete novou vanu nebo se rozhodnete šetřit vodou. Objem vaší vany však ještě neznamená přímou spotřebu vody při koupání!

Pro výpočet objemu vany potřebujete znát její délku, šířku a výšku. Protože jsou však vyráběné v atypických tvarech, je výpočet složitý. Snadnější metodou pro vás je spolehnout se na údaj, který vám o ní poskytne její výrobce. Sehnat můžete i více jak 500 l vany. V tom případě si určitě budete chtít přepočítat, kolik litrů vody kvůli relaxu ve vaně spotřebujete. I přesto, že větší vany představují vyšší riziko plýtvání vodou, jejich objem nikdy neznamená přímou spotřebu vody na jednu koupel. Hladina vody se logicky zvedne s vaší váhou, tudíž vody ve vaně bude mnohem méně, než je celý objem vany.

Proč litry a ne decimetry krychlové?

Metr krychlový patří mezi základní jednotky soustavy SI. K jeho odvozeným jednotkám mimo jiné patří i decimetr krychlový, což se rovná jednomu litru. Zvláštní je, že litr nepatří mezi jednotky mezinárodní soustavy SI, přesto je používám mnohem častěji než decimetr krychlový. Pokud chcete mít mezi převody jednotek větší jasno, použijte naši online kalkulačku.

5/5 - (3 votes)