Proč je vyjadřování v procentech tak oblíbené?

Proč je vyjadřování v procentech tak oblíbené?

Výpočet procent není složitý, přesto když počítáme ve spěchu, můžeme se v čemkoliv „seknout”. Je pravda, že výpočet procent bude potřebovat spíše účetní nebo obchodník než běžný člověk. Každému se však může hodit online kalkulačka pro výpočet procent, která dohlédne na správný výsledek všech vašich počtů. Všimli jste si ale, že vyjádření v procentech se neobjevuje pouze v souvislosti s matematickými úlohami?

Vyjádření v procentech nám pomáhá lépe si představit situaci

Procenta se objevují takřka všude, ne jen v matematických úlohách. Všimnout jste si museli i toho, že vyjádření v procentech si oblíbil i tisk. V nejrůznějších magazínech na nás vyskakují titulky s procenty, jako například: „90 % žen se snaží zhubnout, 60 % manželských párů se potýká s nevěrou, až 50 % lidí bojuje s nespavostí”. Důvod podobných vyjádření v procentech je jasný.

Díky procentům si lépe dokážeme představit situaci, protože výpočet procent není nijak obtížný. Značka procent spojená s číslem navíc v nadpisech vypadá mnohem lépe než celé číslo. Díky procentům můžeme z výsledku mnohem snáz určit závěr. Díky tvrzení, že 90 % žen se snaží zhubnout víme, že je to naprostá většina, aniž bychom se zabývali složitějšími počty.

Když někdo řekne „na sto procent”, jsme obvykle potěšeni

Že výpočet procent nemusí přímo souviset s matematikou, o tom svědčí další oblíbenost užití výrazu pro procenta. Jde například o tvrzení „na 100 % dorazím”, „počítej se mnou tak na 60 %”, „jsem si jistá tak na 95 %” a podobně. Tato tvrzení jsou u většiny lidí velmi oblíbená ze stejného důvodu jako u předchozích novinových titulků. Dobře si všimněte rozdílu mezi větami „Na párty možná dorazím.” a „Ještě přesně nevím, ale můžeš se mnou počítat tak na 90 %.” Že v druhé větě cítíte větší příslib toho, že kamarád na vaši oslavu opravdu přijde?

Ať už v procentech budete potřebovat vyjádřit cokoliv, vězte, že naše online procentní kalkulačka vás ve štychu nenechá.

5/5 - (3 votes)