Proč se palivové dřevo počítá v metrech krychlových?
Víte, proč se palivové dřevo počítá v prostorových metrech a ne v kilogramech nebo tunách? Protože obsahuje vodu a kvůli ní v průběhu zpracování mění svou hmotnost. Po poražení má v sobě strom až 60 % vody. Při dobrém uložení pak obsažená voda vysychá nebo jí dřevo opět nasákne. Proto je potřeba dřevo měřit v prostorových metrech. Často se setkáte s hovorovým označením kubík dřeva, což se rovná 1 metr krychlový dřeva. Ten si můžete představit jako krychli o rozměru 1 x 1 x 1 m. Pro výpočty palivového dřeva je dobré mít po ruce převody jednotek objemu.
Jen s pojmem „kubík” si při koupi dřeva na zimu nevystačíte
Budeme-li se bavit o dřevě, spíše než kalkulačku pro přepočet jednotek hmotnosti nebo délky, využijete kalkulačku pro přepočet jednotek objemu. Základní jednotkou dříví je tedy 1 m3, to je totéž co 1 plnometr (plm), to je totéž co 1 kubík dřeva. Takovou míru si můžete představit jako krychli o rozměru 1 x 1 x 1 m, která je plná dřevní hmoty (100% dřevo). Protože jsou však takové podmínky dodání palivového dřeva téměř nesplnitelné, je zapotřebí vyznat se i v pojmech, jako je prostorový metr rovnaný (prmr) a prostorový metr sypaný (prms). Zásadním rozdílem je zde způsob uložení dřeva a jeho cena za kubík (metr krychlový).
Jeden prostorový metr rovnaný si můžete představit jako prostor o rozměru 1 m3 (1 x 1 x 1 m), který je vyplněn hezky vyskládanými poleny, mezi nimiž je jen minimální vzdušný prostor.
Prostorový metr sypaný je pak ten samý prostor vyplněný sypanými poleny, mezi nimiž jsou velké vzduchové mezery. Dřevěných polen se do prostoru vleze mnohem méně, a tudíž je cena za sypaný prostorový metr podstatně nižší.
Ať už kvůli teplu v zimě potřebujete výpočet objemu nebo chcete vědět, jak ušetřit peníze za elektřinu, zamiřte na Výpočetnice.cz, kde si leccos snadno a rychle spočítáte.