Zajímavosti objemové roztažnosti vody

Zajímavosti objemové roztažnosti vody

Zatímco většina látek při tání zvětšuje svůj objem a při tuhnutí ho zmenšuje, existují látky, které to mají naopak. Typickým příkladem toho je voda a její zajímavá anomálie objemové roztažnosti. Jen pro zajímavost k látkám, které to mají podobně jako voda patří například bismut (růžový, lesklý a velmi křehký kov přirozeně se vyskytující v zemské kůře) nebo antimon (stříbrnolesklý kovový nebo polokovový prvek vyskytující se opět v zemské kůře).

Led má větší objem než voda

Určitě ani vás během hodiny fyziky neminul pokus s nádobkou s vodou a mrazákem. Každý ví, že voda po zmrznutí zvětší svůj objem. Proto je dobré například nezapomínat na pivo, které si za účelem rychlého zchlazení uložíme do mrazáku. Led oproti vodě zvětší svůj objem až o 9 %, což je úctyhodné. Určitě si i vy vzpomínáte na nejrůznější výpočty objemu, kterými vás ve škole zaměstnávali. Dnes můžete naštěstí použít přepočet jednotek objemu u nás na na stránce vypocetnice.cz a kýžený výsledek si najít v přehledné tabulce s výsledky.

Příčina zvětšení objemu ledu souvisí s uspořádáním molekul vody. Při tvorbě ledu se tvoří krystalová mřížka, která je prostoupena prostornými kanálky, které způsobují růst objemu. Při tání tyto kanálky mizí a s nimi i tento „nevyplněný prostor”.

Víte, kdy má voda nejvyšší hustotu?

Známou anomálií vody je skutečnost, že voda má nejvyšší hustotu, když má 4°C. Při dalším ochlazování se začne hustota vody snižovat a její objem růst. Při teplotách pod 4°C se začnou ve vodě vytvářet krystalky ledu, které logicky začnou zvětšovat její objem.

Zdá se, že příroda to krásně vymyslela. Kdyby totiž tato anomálie neexistovala, zamrzly by všechny rybníky a jezera a současně by ve vodě během zimního období nemohl existovat život. Takhle se nejteplejší vody drží u dna a v ní i všichni živočichové, zatímco voda s nižší hustotou se drží u hladiny, kde se také tvoří i led.

Objem vody se mění nejen v závislosti na její teplotě, nýbrž i na tom, zda je slaná nebo sladká. Tyto informace nejvíce využijí kapitáni lodí, protože v závislosti na hustotě vody se bude jinak zanořovat i jejich loď. Zatímco nejvíce zanořená bude ve vodách s nejmenší hustotou (teplé a sladké vody), nejmenší ponor bude mít ve vodách s vysokou hustotou (ve studených a slaných vodách).

Rozdíl mezi objemem vody a ledu nehledáte? Další výpočty a převody jednotek objemu vám nabídne Výpočetnice.

5/5 - (2 votes)