Převod měrných jednotek v kuchyni získává úplně jiný rozměr

Převod měrných jednotek v kuchyni získává úplně jiný rozměr

Mezi nejčastější přepočet jednotek v kuchyni patří převody objemu a hmotnosti. Protože právě tyto patří k těm nejzákladnějším i k nejčastěji používaným, většina hospodyněk online kalkulačku pro převod jednotek nepotřebuje. Každá si ale jistě k sobě vezme váhu nebo odměrku, kde si jednotlivé gramy a mililitry naměří. Není ale žádnou novinkou, že měrné jednotky v kuchyni nekončí jen koncovkou „g” (gramy) nebo „l” (litry). V řadě receptů se mluví o šálku vody či špetce soli. Zajímavé je, že v dnešní době lze na internetu vyhledat přímo tabulky, které tento převod měrných jednotek rozepisují.

Nový přepočet měrných jednotek = nová pravidla v kuchyni?

Už celou řádku let existují tak zvané hrníčkové recepty, k nimž pro odměření suroviny váhu ani odměrku nepotřebujete. Ke všemu vám stačí hrnek, který se stane vaším nejlepším pomocníkem. Už i staré kuchařky, především pak ty anglické, ve svých receptech používaly míry jako je čajová lžička, čajový šálek a tak dále. Tento způsob přepočtu měrných jednotek slibuje v kuchyni zjednodušení. V jednotlivých tabulkách na internetu se lze dozvědět, že:

  • zarovnaná polévková lžíce = 10 g hladké mouky nebo 12 g hrubé mouky nebo třeba 5 g vloček,
  • jeden hrnek o obsahu 250 ml obsahuje asi 250 g rýže, 170 g krupice nebo 145 g máku.
  • zarovnaná kávová lžička obsahuje asi 15 g marmelády nebo 5 gramů soli nebo 3 gramy mleté kávy…

Takový převod měrných jednotek má však zároveň i pár nedostatků. Na ony tabulky se nelze spoléhat, protože nejsou jednotné a univerzální. Zcela logicky. Neexistuje totiž ani univerzální druh šálku, polévkové ani čajové lžičky. Tvary a objemy těchto nádob a náčiní jsou všude jiné. Proto lze používáním mír z podobných tabulek udělat více škody než užitku.

Tento přepočet měrných jednotek lze tedy v kuchyni využívat pouze orientačně. Pokud byste se jím přeci jen chtěli řídit, doporučujeme si jednotlivé míry přepočítat podle vlastního hrnečku a lžíce. I přesto vám bude tento způsob vyhovovat spíše u jednoduchých receptů, protože u těch složitějších, časově náročnějších i dražších co se surovin týče, přece jenom raději sáhnete po staré dobré váze a odměrce.

Převody jednotek v kuchyni

I přesto, že převody jednotek hmotnosti a objemu patří k těm nejzákladnějším, nemusíte se stydět vypočítat převody jednotek online. V naší Výpočetnici máte jistotu, že se nespletete. Zatímco výpočty za vás zvládne naše stránka, vy se můžete naplno soustředit na chuť vašich receptů.

5/5 - (2 votes)