DPH a její úsměvná historie

DPH a její úsměvná historie

Dani z přidané hodnoty se jen tak někdo nevyhne. Aby také ano, když představuje největší zdroj příjmu pro státní rozpočet. Současný zákon o DPH vešel v platnost spolu s osamostatněním se České republiky dne 1. 1. 1993. Když se koukneme daleko do minulosti, nad tehdejšími daněmi se spíše zasmějeme.

Daně se platily téměř vždy a všude

DPH není žádnou novinkou. Zavedli ji už ve starověkém Řecku. K lidu však byli velmi vstřícní, protože se jednalo o daň dobrovolnou. Kdo ji platit nechtěl nebo na ni neměl, platit nemusel. Tehdejší daň tak byla nástrojem k pozvednutí svého společenského postavení. Starověký Řím to měl s daněmi trochu jinak. Vybíral je spíše nárazově a výjimečně především v době válečných tažení na podporu jejich financování. V případě, že Řím ve válce zvítězil, daně lidu vrátil. To by se nejspíš u nás stát nemohlo.

Úsměvné daně

Nad povinností platit daně by většina plátců spíše zaplakala. U kterých daní se můžeme zasmát? Tak například v Anglii a v Rusku byla svého času zavedena daň z plnovousů. Tehdejší panovníci ji vysvětlovali rizikem skrývání tváře nepřátel. Zavedena v minulosti byla i daň z krbů a ohnišť nebo daň z vydržování koně. Na Moravě a v Čechách se platila daň z piva. Úsměvná byla daň z petroleje nebo daň z hracích karet.

Ať už to měli s DPH v minulosti jakkoliv, oproti našim předkům máme jednu velkou výhodu, víte jakou? Na rozdíl od nich si dokážeme DPH řádně spočítat, aniž bychom museli těžkými počty zatěžovat hlavu. Online kalkulačka pro výpočet DPH je k dispozici na internetu přímo na této naší stránce vypocetnice.cz. Spočítat si na ní můžete nejen sazby daně pro Českou republiku, ale i pro jiné země.

5/5 - (3 votes)