Jak často používáte převody jednotek hmotnosti v běžném životě?
Převody jednotek hmotnosti patří k těm nejčastěji používaným. I přesto se v nich dokážeme pořádně splést. Největším problémem je asi převod gramů na dekagramy. Mnoho lidí chybuje i ve zkratce dekagramu. Ta zní dag, nikoliv dkg. Říkáte si o salám v gramech nebo dekagramech? Kolik váží metrák uhlí?
Jednotky hmotnosti jsou všude kolem nás
Jednotkám hmotnosti se člověk nevyhne, ani kdyby moc chtěl. Jsou totiž všude kolem nás. „Pokřikují” na nás z osobní váhy a hlásí, kolik kilogramů jsme to zase přibrali. V potaz je musíme brát i při pečení, kde se chybný přepočet jednotek ihned projeví ve výsledku. Odvozené jednotky hmotnosti gramy a dekagramy nejčastěji využijete při nákupu potravin na váhu – nejčastěji u lahůdkářského pultu. Sýry a uzeniny nakupujeme nejčastěji v gramech. I cena výrobku je nejčastěji uvedena za 100 g. V hovoru se však častěji používají dekagramy. 30 dekagramů (dag) salámu je 300 gramů, 0,3 kilogramu, 300 000 miligramů a 0,0003 tuny!
Megagram – tuna anebo metrák
Je zajímavé sledovat, že ačkoliv někdy tabulka odvozených jednotek hmotnosti nabízí i dva názvy pro jednu jednotku, ten méně oficiální je zpravidla používán mnohem častěji. Skvělým příkladem toho je jednotka tuna, kterou soustava SI označuje jako megagram (Mg). 1 tuna (megagram) = 1 000 kilogramů, 100 000 dekagramů a milion gramů.
Dalším častým označením je metrák, ten popisuje 100 kilogramů a používá se často při objednávání uhlí na zimu. Budete-li chtít tedy 20 metráků uhlí, přistane vám ho ve sklepě rovných 1 000 kg, tudíž celá jedna tuna.
Přepočet jednotek hmotnosti si samozřejmě můžete ověřit sami na online kalkulačce.