Jak šetřit elektrickou energií? Počítejte každý watt!

Jak šetřit elektrickou energií? Počítejte každý watt!

Zdá se, že s vysokými účty za energie můžeme zatočit minimálně tak, že budeme mít kilowatty a watty pod drobnohledem. A že si u spotřebičů spočítáme jejich efektivitu jako rozdíl mezi příkonem a jejich výkonem. Zatímco s převody jednotek výkonu vám pomůže online kalkulačka, my vám přinášíme tip, jak ušetřit za elektřinu.

Víte, kolik kilowattů ročně spotřebujete?

Abyste nebyli při ročním vyúčtování energií překvapeni, radíme zapisovat si spotřebu elektřiny průběžně, nejlépe měsíčně. Tak se s přehledem dozvíte, kolik kilowattů jste za který měsíc spotřebovali. Díky pravidelným zápisům můžete rychleji přijít na zvýšený odběr, který může být způsobený neefektivním elektrospotřebičem. Hodiny elektroměru vám nejčastěji ukazují hodnoty v kilowattech. Kilowatty na watty si můžete přepočítat v online kalkulačce. Stejně tak můžete využít převod na méně známé deciwatty, centiwatty či miliwatty, které v běžném provozu nejspíš ani nepoužijete.

Při výběru elektrospotřebiče se zajímejte o jeho výkon i příkon

Ke zdárné úspoře elektrické energie patří i rozumný výběr elektrospotřebičů, u nichž vás bude zajímat jejich výkon. Hodnota výkonu však nebude totožná s příkonem elektrospotřebiče. Příkon uvedený u daného elektrospotřebiče uvádí, kolik wattů daný elektrospotřebič spotřebuje za hodinu jeho provozu. Že nižší příkon nemusí znamenat i snížený výkon je dobře patrné například u žárovek. Zatímco běžná žárovka má příkon 60 W, to je 0,06 kW, její úsporná varianta svítí stejně dobře s příkonem jen 15 W.

Dobrým příkladem jsou i vysavače, u nichž byl od roku 2014 omezován příkon za účelem úspory energie v celé Evropě. Snížený příkon však u vysavačů neznamenal jejich nižší efektivitu práce. Výkon vysavačů totiž kromě jiného závisí i na dalších parametrech, jako je například tvar sací trubice.

Přepočet jednotek pro výkon není složitý už z toho důvodu, že kromě wattů a kilowattů v běžném životě další odvozené jednotky moc nepoužijete. Správnost přepočtu si však vždy můžete ověřit na online kalkulačce, kde na vás čeká přehledná tabulka s převody.

5/5 - (2 votes)