Jak vypočítat procenta na kalkulačce?

Jak vypočítat procenta na kalkulačce?

Účetní, ekonomové a všichni ti, kteří se s čísly a procenty setkávají každý den, určitě při jejich výpočtu ocení kalkulačku. S kalkulačkou je výpočet procent jedna radost. Ale není kalkulačka jako kalkulačka. Kromě obyčejné kalkulačky existuje i kalkulačka procentní, která má tlačítko se znakem procent (%). Jak procenta na kalkulačce vypočítat?

 

Výpočet procent na běžné kalkulačce

Kromě snadných příkladů na počítání procent, které zvládnete z hlavy, existují i složité, na které je nejlepší vzít si kalkulačku. Obyčejná kalkulačka, které chybí procentní tlačítko vám však pomůže jen zčásti. Respektive vždycky u ní budete potřebovat papír a tužku, abyste si na něj příklad v jednotlivých fázích poznamenali. Kalkulačka zvládne jednoduché počty, jako je výpočet procent ze základu. Například 66 % z 890. To vypočítáte následovně 66 :100 x 890 = 587,4.

Víte, jak funguje procentní kalkulačka?

Na rozdíl od obyčejné kalkulačky zvládne procentní kalkulačka online výpočet množství procent, navýšení základu nebo snížení základu v jediném výpočtu, aniž byste museli používat tužku a papír pro mezivýpočty.

Obsahuje totiž tlačítko se symbolem procent (%), které má funkci procenta přepočítávat. Procentní kalkulačku můžete použít, když budete chtít vypočítat následující příklady.

Kolik procent je 819 Kč z ceny 3 900 Kč?

Příklad na procentní kalkulačce vypočítáte tak, že zadáte číslo 819, stisknete tlačítko DĚLENO, zadáte číslo 3 900 a stisknete tlačítko se symbolem procent (%).

Výsledek je, že 819 Kč je 21 % z ceny 3 900 Kč.

Cena bez DPH (21 %) je 5 300 Kč. Kolik je cena s DPH (21 %)?

Do procentní kalkulačky naťukáte číslo 5 300, zmáčknete tlačítko pro sčítání (+), zadáte číslo 21 a stisknete tlačítko %.

Když cena bez DPH = 5 300, cena s DPH tedy činí 6 413 Kč.

Videohra stála 4 332 Kč a zákazník na ni dostal 7% slevu. Kolik videohra stála po slevě?

S procentní kalkulačkou toto lehce zvládnete vypočítat. Do kalkulačky naťukáte číslo 4 332, stisknete tlačítko pro odečítání (-), zadáte číslo 7 a na závěr zmáčknete procentní tlačítko (%). A výsledek je na světě!

Videohra po slevě stála 4 028,76 Kč. Sleva činila 303,24 Kč.

5/5 - (3 votes)