Jakými způsoby lze vypočítat procenta?

Jakými způsoby lze vypočítat procenta?

Výpočet procent v běžném životě mine jen málokoho. Když už nepotřebujeme počítat procenta ve spojitosti s DPH či daněmi, objeví se buďto v matematických výpočtech, nebo alespoň ve spojení s pravděpodobností. Když má něco, v co hrozně doufáme, pravděpodobnost vyšší jak 50 %, srdce většiny zaplesá. Je to totiž více jak poloviční pravděpodobnost a to už je číslo panečku! Jak tedy procenta vypočítat, když na ně v jakémkoliv pojetí narazíte? Možná vás překvapí, že máte až 5 možností výpočtu.

S procenty se nezdržujte, vypočítejte je z hlavy

Příliš snadné pro vytahování kalkulačky nebo zapínání počítače – takové jsou příklady na výpočet procent, které lze vypočítat rovnou z hlavy. Stačí si uvědomit, že jedno procento je jedna setina. 1 % = 0,01. Snadno se vám bude počítat i 50 % z daného čísla, stejně tak i 25 % nebo 75 %. Stačí si uvědomit, že 50 % = jedna polovina z celého čísla, 25 % je jedna čtvrtina, 75 % je jedna třetina z požadovaného čísla. Existuje i spousta triků, jak si výpočet procent z hlavy usnadnit. Už jsme je u nás na Výpočetnici uváděli v článku „Jak si usnadnit počítání procent?”.

Nad těžkými výpočty procent si nelámejte hlavu a použijte kalkulačku

Dalším způsobem, jak vypočítat procenta, je vzít si na to kalkulačku. Buď vám bude stačit obyčejná a vy si případné mezivýpočty poznačíte vedle na papír, nebo si práci urychlíte a rovnou použijete procentní kalkulačku, která disponuje speciálním procentním tlačítkem.

Vybila se vám v kalkulačce baterka? Procenta vypočítejte trojčlenkou na papíře

Spolehlivým způsobem, jak vypočítat procenta i na pustém ostrově bez mobilu a kalkulačky je stará známá trojčlenka. Pomocí té si můžete s nadsázkou i do písku vypočítat pravděpodobnost přežití na tomto neobydleném ostrově.

Procenta lze počítat i v dokumentu Excel

Všichni ti, kteří Excel používají a naplno využívají všechny jeho funkce dobře ví, že v něm lze počítat i procenta pomocí vložení speciálního vzorce.

Procenta snadno vypočítá vypocetnice.cz

V případě, že při sobě nebudete mít papír ani tužku, mobil ani kalkulačku, Excel a budete s rozumem v koncích tak, že procenta z hlavy nevypočítáte, je tady ještě Výpočetnice. Na ní si procenta vypočítáte a dozvíte se další zajímavé informace, které mohou změnit váš postoj, který jste dosud zaujímali k výpočtu procent.

5/5 - (2 votes)