Jednotky jako námořní míle, stopa či uzel mají i dnes své aktuální využití

Jednotky jako námořní míle, stopa či uzel mají i dnes své aktuální využití

Většina starých jednotek pro výpočet délky, rychlosti nebo váhy se dnes používá už jen sporadicky. Buď jen v oblastech, kde jsou například kvůli turismu zachovány imperiální jednotky (v Anglii si pořád můžete nechat natočit pintu piva), nebo je použijete v souvislosti se vzpomínkou na dobu minulou. Mimochodem na naší Výpočetnici si jen tak pro zajímavost můžete vypočítat, kolik metrů měřil loket nebo sáh. Pořád však existují jednotky, které by sice už také mohly „patřit do starého železa” (hlavně z důvodu, že oficiálně nepatří do soustavy SI), přesto i nadále mají své aktuální využití.

Šest stop pod zemí

Jednou takovou jednotkou je stopa. Přesto, že tato měrná jednotka délky patří k imperiálním a zastaralým jednotkám, má pořád své uplatnění v celosvětové letecké dopravě. Právě ve stopách se udává výška letadla nad zemí.

Jinak se označení stopa používá jen výjimečně a spíše v angloamerických oblastech, kde se svých starých jednotek pořád nehodlají vzdát. Jen pro představu si u nás na Výpočetnici můžete přepočítat, že jedna stopa = 0,000305 kilometru.

Kromě letectví se s jednotkou stopa můžete setkat i v řadě výrazů a slovních spojení. Tím nejtypičtějším je výraz „šest stop pod zemí”. Právě šest stop dokonale vystihuje hloubku, do které se běžně spouštěla rakev s nebožtíkem při pohřbu.

Námořní míle a uzly se dodnes používají v letectví, námořnictví i v meteorologii

Převody jednotek na námořní míle a naopak nejspíš zase tak často potřebovat nebudete. I tak si však můžete jednotky, které vás zajímají přepočítat u nás na Výpočetnici. Ani námořní míle oficiálně nepatří do soustavy jednotek SI, přesto s ní má hodně společného.

Námořní míle bezesporu patří k nejstarším jednotkám délky. Přesto je aktuální i dnes pro navigaci v letectví a námořnictví. Na námořní míli vázaná jednotka – uzel se používá i v meteorologii k výpočtu rychlosti větru. Překvapivé je, že žádná oficiální zkratka pro námořní míli neexistuje. Setkat se tak můžete s označením M, nmi, Nm, NM nebo nm.

Námořní míle je odvozena z délky jednoho stupně zeměpisné šířky. Protože ji používaly všechny kontinenty po svém, dlouhou dobu nebyla námořní míle sjednocená. Ke sjednocení došlo až v roce 1929 v Monaku na hydrografické konferenci, kde se pevně určilo, že jedna námořní míle = 1 852 metrů.

Odvozenou jednotkou námořní míle je uzel. Je to jednotka rychlosti a platí, že 1 uzel = 1 námořní míle za hodinu.

5/5 - (1 vote)