Výpočet procent funguje, i když ho převrátíte „vzhůru nohama”!

Výpočet procent funguje, i když ho převrátíte „vzhůru nohama”!

Málokde v matematice nebo fyzice si můžete dovolit takové „lehkomyslné experimenty” v počtech, jako u následujícího způsobu pro výpočet procent, který vás bude bavit a zároveň vám usnadní počty. Nač vytahovat mobil nebo hledat procentní kalkulačku, když příklad na procenta zvládnete vypočítat tak zvaně „na koleně”? Zábavný způsob výpočtu procent můžete praktikovat v rámci hravé matematiky s vašimi dětmi, nebo si můžete takto procenta vypočítat sami pro sebe ze zvědavosti, že takový způsob výpočtu procent opravdu funguje. V neposlední řadě vám následné počítání procent může opravdu pomoct v situaci, kdy si nebudete vědět rady a nebudete mít k dispozici kalkulačku.

Trik převráceného pořadí. Kolik je 31 % z 50?

Spočítat toto z hlavy není úplně jednoduché. Co takhle si zkusit převrátit pořadí? Zkuste vypočítat, kolik je 50 % z 31? To už je snadné, že ano? Každý ve vteřině spočítá, že polovina ze 31 je 15,5.

A teď si zkuste třeba na naší Výpočetnici spočítat, kolik je těch 31 % z 50? Pomocní Výpočetnice, trojčlenky nebo na kalkulačce se dříve nebo později doberete rovněž k výsledku 15,5.

Podobným způsobem si můžete vypočítat další, na první pohled těžké procentní příklady. Trik funguje bohužel jenom tam, kde je jedno z čísel kulaté. Schválně vyzkoušejte, jaké varianty vám dovolí takhle počítat (například 36 % z 20, 16 % ze 150…) a na které si budete muset vzít jiné pomůcky (třeba 22 % ze 178, 13 % z 31…).

V případě, že se jedná o výpočet procent u DPH, výpočty ohledně vašich příjmů či úvěrů, doporučujeme procenta počítat ne na koleně, nýbrž na Výpočetnici, kde dostanete výsledek nejen rychle, nýbrž i zaručeně správně.