Napadlo vás někdy jednotky síly spojovat s něčím kousnutím?

Napadlo vás někdy jednotky síly spojovat s něčím kousnutím?

Kalkulačka pro převody jednotek síly vám nejspíš bude k ničemu, když se tváří v tvář setkáte s aligátorem, jehož síla stisku činí neuvěřitelných 9 000 newtonů! Ovšem jen tak pro zajímavost si jednotky síly můžete v klidu a bez rizika na naší online kalkulačce přepočítat.

Čí kousnutí má větší sílu?

V situaci, kdy vás kousne pes, nejspíš přemýšlíte nad tím, jestli má, nebo nemá vzteklinu. V této chvíli asi nebudete přepočítávat newtony na kilonewtony a naopak. Ovšem hezky v klidu a jen pro představu je velmi zajímavé porovnat kousnutí lidské, psí či kousnutí aligátora. Jakou mají sílu?

I přesto, že dokáže pekelně bolet, nemá lidské kousnutí nijak zvlášť velkou sílu. Je to asi 600 – 700 newtonů. Na online kalkulačce pro převody jednotek si můžete přepočítat, že se to rovná 0,6 – 0,7 kN.

To psi umí v čelistech vyvinout až dvojnásobnou sílu. Síla jejich skusu činí až 1 300 newtonů. Vědci sílu měřili také u japonských krabů. Ti nejsilnější z nich dokázali vyvinout sílu až 1 760 N. A to je nic oproti kousnutí aligátora. Stisk jeho zubů dokáže vyvinout sílu až 9 000 newtonů, to je až 9 kilonewtonů! A přece ho někdo předčí, respektive předčil. Vědci vypočítali, že stisk čelistí pravěkého Tyrannosaura rexe činil až 60 000 N, to se dá přepočítat na 60 kN!

Víte, jakou silou kope nenarozené miminko mámu do břicha?

Značnou sílu dokáže vyvinout i ještě nenarozené miminko. Ačkoliv nevíme, jestli si to bude chtít každá maminka zvlášť na naší online kalkulačce přepočítat, vědci v jednom výzkumu zveřejnili, že nenarozené děti mezi 20. – 30. týdnem těhotenství kopou silou až 47 newtonů! To je docela síla na nenarozené miminko, viďte. Při přepočtu na kilonewtony dokáže vyvinout sílu téměř 0,5 kN.

Sílu můžeme pocítit už při obyčejném podání ruky. Představte si, že průměrná síla stisku ruky je u mužů téměř 485 newtonů a u žen asi 312 newtonů.

Ať už máte stisk ruky jakkoliv silný, jednotky síly si můžete přepočítat na naší online kalkulačce. Ta vám v přehledné tabulce zobrazí všechny převody, aniž byste si vy museli lámat hlavu.

5/5 - (1 vote)