Umíte si představit, jaké rychlosti dosahují stroje, lidé nebo zvířata?

Umíte si představit, jaké rychlosti dosahují stroje, lidé nebo zvířata?

Rychlost je pojem, který se týká nás všech. Ovlivňuje nás v mnoha směrech. Koneckonců už pouhá skutečnost, jak rychle zvládnete ranní úkony a hygienu bezesporu ovlivní celý váš následující den. Ujede nebo neujede vám tramvaj? Jste dost rychlí, abyste se stihli i nasnídat? Čím dříve na tramvajové zastávce budete, tím více vám zbude času pro tento článek. Zajímali jste se někdy o to, jakou rychlostí letí letadlo nebo běží zajíc?

Všechny údaje o rychlosti si můžete přepočítat na online kalkulačce pro převody jednotek rychlosti.

Ještě dříve, než se do článku pustíte, je dobré vědět, že pro všechny případy je vám k dispozici online kalkulačka pro převody jednotek rychlosti, která vám všechny hodnoty přesně přepočítá. Protože se někdy rychlost uvádí v metrech za sekundu a jindy v kilometrech za hodinu, pro porovnání jednotlivých rychlostí je zapotřebí vycházet ze stejných jednotek. Tak směle do převodů!

Jakou rychlost vyvinou lidé při chůzi, běhu či jízdě na kole?

Průměrná rychlost lidské chůze je asi 5 km/h na rovném terénu. Na online kalkulačce pro převody jednotek si můžete přepočítat, že je to 1,388 889 m/s.

Když si člověk vezme kolo, může jet průměrnou rychlostí 20 – 25 km/h. Ti trénovanější až 30 – 35 km/h. Rychlost jízdy na kole samozřejmě ovlivňuje mnoho věcí, jako je terén, typ kola i fyzická zdatnost cyklisty.

Nálepku nejrychlejšího člověka na světě už nikdo Usainu Boltovi neodpáře. Ne potom, co na Mistrovství světa v Berlíně pokořil čas 9,58 m/s. Běžel rychlostí necelých 35 km/h.

Jakou rychlostí létají letadla?

Přepočítat si můžete i rychlost jednotlivých dopravních prostředků. Věděli jste například, že rychlost nákladních letadel se pohybuje okolo 900 – 1000 kilometrů za hodinu? Na online kalkulačce si můžete vypočítat, že za sekundu letadlo urazí 277,777 778 metrů. Rychlost osobních letadel je o něco málo nižší. Přibližně 700 – 800 km/h. Už když letadlo startuje, musí dosáhnout rychlosti 250 kilometrů za hodinu, aby se vůbec odlepilo od země.

A jakou rychlostí běží zvířata?

Zajímavější než rychlost dopravních strojů je bezesporu rychlost, kterou dokážou vyvinout zvířata. Gepard umí běžet rychlostí až 120 km/h. Pštrosovi lehce také neutečete, protože s přehledem vyvine rychlost až 100 km/h. A velký náskok před vámi bude mít i zajíc se svou maximální rychlostí 70 kilometrů za hodinu.

Pokud více než rychlost a jednotky pro přepočet jednotek milujete přesnost, můžete si všechny výše uvedené hodnoty přepočítat na naší online kalkulačce pro převod jednotek rychlosti.

5/5 - (2 votes)