Nehubnete? Zatraťte váhu, oslavujte metr!

Nehubnete? Zatraťte váhu, oslavujte metr!

Foto: Pixabay

Stoupli jste si na váhu a z toho, co ukazovala její ručička jste nebyli příliš nadšení? Zkoušeli jste najít oporu alespoň v BMI kalkulačce, ale ani ta vás nepodržela? Váš BMI index vám ukazuje nadváhu či dokonce obezitu? Je načase s tím něco dělat. Dnes vám nebudeme radit, jak zhubnout a kolik kilokalorií si upřít, nýbrž proč se místo vážení raději měřit.

Proč se nevyplácí stoupat si na váhu?

Myslíte si, že když vás stoupnutí si na váhu nasměrovalo ke zdravějšímu životnímu stylu, musíte s váhou spolupracovat po celý čas vašeho hubnoucího martyria? Ani náhodou! Údaj na váze jste potřebovali pro BMI kalkulačku, protože BMI index ani jinak než s váhou vypočítat nelze. Svůj váhový údaj si tedy klidně zapište do vašeho hubnoucího deníčku, pak ale svou váhu na delší dobu zasuňte třeba pod postel a nechte, ať na ni sedá prach. Spoléhat se na váhu v průběhu hubnutí není dobré především z těchto důvodů:

  • Váhový údaj je nepřesný, záleží na tom, v které denní době se vážíte, zda jste snídali nebo ne, zda něco máte na sobě, u žen váhu ovlivní i menstruační cyklus, u obou pohlaví i zadržování vody v těle.
  • Můžete mít vyšší váhu, přitom nemusíte vypadat tak špatně, jako váš kolega. Důvod? Nejde jen o rozložení postavy, nýbrž váhu vašich svalů, které samozřejmě váží více než tuk. To proto je BMI index často odborníky kritizován jako nepřesná hodnota. Pro výpočet požaduje BMI kalkulačka jen vaši výšku a váhu, na to, jak svalnatí jste, se vás nikdy nezeptá.
  • Po čase může váha začít stagnovat, přitom na centimetrech v pase může být úbytek kilogramů znát. Zbytečně vás to rozhodí a od hubnutí odradí.

S měřením počítají jiné kalkulačky

Důkazem toho, že metr je mnohem lichotivější pomocník než váha je i WHR nebo ABSI index, který lze vypočítat pomocí stejnojmenných kalkulaček. Oproti BMI kalkulačce berou výše zmíněné indexy menší ohled na váhu a počítají spíše s obvodem pasu a boků.

Na začátku vašeho hubnutí se tedy klidně zvažte, zaručeně se však i změřte. A měřte se klidně s dvoutýdenními rozestupy. Úbytek centrimetrů v pase, bocích, na stehnech či v pažích vás nakopne k dalším výsledkům.

BMI kalkulačku i mnohem přesnější WHR a ABSI kalkulačku najdete u nás na Výpočetnici.

5/5 - (1 vote)