Nejsilnější magnety světa

Nejsilnější magnety světa

Víte, které magnety patří mezi ty nejsilnější a jakou mají sílu? Převody jednotek síly můžete potřebovat i v tomto odvětví fyziky a to nejen ve školních lavicích. Magnety jsou zajímavé samy o sobě a užít si s nimi lze spoustu legrace. Třeba tehdy, když sílu magnetů využijete při magnet fishingu. V Japonsku dokonce vyvinuli nejsilnější elektromagnet na světě, který překročil hranici 1000 tesla (tesla – T – jednotka magnetické indukce). Takovou magnetickou sílu lze zkoušet jen ve speciálních laboratorních podmínkách.

Neodymové magnety patří mezi nejsilnější permanentní magnety na světě

Síla neodymových magnetů je až neskutečná. Jsou ze slitiny neodymu, železa a boru. Vyskytují se volně v přírodě, je ale možné uměle je vyrobit. Právě neodym dodává magnetům unikátní vlastnosti. Věděli jste, že neodymový magnet dokáže unést až 2000násobek své vlastní váhy? Než vůbec začneme s převody jednotek síly, je nutné si ještě vysvětlit, co u magnetů znamená permanentní. Permanentní magnety jsou takové magnety, které vytvářejí magnetickou sílu samy o sobě, tedy k tomu nepotřebují žádné vnější vlivy, jakými může být například elektřina.

Síla magnetů závisí na několika faktorech:

  • na použitém magnetickém materiálu,
  • na tom, jaký tvar má magnet,
  • na objemu magnetu a tak dále.

Pro přibližnou představu uvádějí vědci odtrhovou sílu magnetu v jednotkách síly – v newtonech (1kg = 10 N).

Převody jednotek využijete i u elektromagnetů

Převody jednotek síly využijete i u elektromagnetů. Elektromagnety vytvářejí magnetické pole, potřebují však k tomu elektrický proud. Jeden z nejsilnějších elektromagnetů na světě je na Floridě a dokáže vytvořit magnetické pole o síle 45 Tesla. Tesla je jednotkou magnetické indukce. Protože je pro běžnou praxi jednotka 1 T příliš velká, je i tady nutné využít přepočet jednotek a převést teslu na menší díly (militesla, mikrotesla).

Věděli jste, že planeta Země je největším magnetem na světě? Její magnetické pole vyzařuje magnetickou indukci o velikosti cca 50 mikrotesla (50 μT). Pro představu to se rovná 0,00005 T.

V Japonsku však existuje něco mnohem, mnohem silnějšího. Elektromagnet, který překročil hranici 1000 tesla. Aniž byste museli použít převody jednotek síly, musí vám být jasné, že se jedná o naprosto šílený přístroj, který lze zkoušet jen v podmínkách speciálně upravené laboratoře.

Pokud si chcete udělat přibližný obrázek, výkonnější přístroj magnetické rezonance zvládne vytvořit magnetické pole o síle 3 tesla.

Pokud přepočet jednotek síly nepotřebujete, nevadí. Na naší Výpočetnici najdete kalkulačku i pro další převody, které vám mohou přijít vhod.

Rate this post