Přepočet jednotek používali už v minulosti
V běžném životě si vystačíme jen se základními jednotkami ze soutavy SI. Používáme kilogramy, dekagramy, gramy. U délky nás nejvíce zajímá milimetr, centimetr, metr, kilometr. Pokud si hlídáme náš denní kalorický příjem, spočítáme si kilojouly. Jak to ale měli s jednotkami v minulosti? Také používali převody jednotek?
Jaké jednotky používali v minulosti?
Bylo by vtipné se alespoň jeden den pokusit fungovat s jednotkami, které se používaly v minulosti. Kolik metrů látky byste dostali, kdybyste jí chtěli 3 lokty? Jak daleko byste hledali na tři hony vzdálenou benzínku? Potřebu měřit a vážit začali mít lidé se vznikem obchodu. Pro stanovení jednotek se nabízelo to, co bylo nejčastěji po ruce.
Nejznámější měrnou jednotkou byl loket. Ovšem ten měl logicky každý různě dlouhý. Aby se předešlo hádkám, v každém městě si stanovili jakousi předlohu loktu – etalon. Obvykle měl podobu železné tyče a v každém městě byl obvykle na náměstí připevněný ke zdi, aby jej nikdo neodnesl. Dosud můžete etalon dřívějšího lokte vidět na zdi věže Novoměstské radnice v Praze, na vratech radnice v Mělníku, také v pilíři radnice v Litomyšli. Kromě jednotky loket se používaly třeba i hon (asi 125 metrů), píď (asi 10 prstů) a další.
O 50 mikrogramů lehčí kilogram
Kilogram je běžnou jednotkou váhy a nikdo se nad ním příliš nezastavuje. Věděli jste ale, že pro kilogram donedávna existovala fyzická předloha? Kovový prototyp byl ještě asi před rokem umístěn v pařížském trezoru Mezinárodního úřadu pro míry a váhy. Měl podobu válce ze slitiny platiny a iridia a původně vážil přesně jeden kilogram.
Bohužel i přes nejpřísnější podmínky střežení samovolně ze své váhy ztratil 50 mikrogramů. Už tedy nevážil jeden kilogram a přepočet jednotek hmotnosti skrze něj by nebyl přesný. Vědci proto museli přijít s něčím stálým. Nyní definice kilogramu leží na základě pevné hodnoty takzvané Planckovy konstanty. Ta patří mezi základní konstanty v kvantové fyzice a vyjadřuje vztah mezi energií fotonu a frekvencí odpovídající jeho vlnové délce.
Ať už byl přepočet jednotek v minulosti jakýkoliv, vy máte oproti svým předkům velkou výhodu, víte jakou? Na převod jednotek můžete použít chytrou online kalkulačku, která všechny jednotky převede za vás.