Proč vás BMI index nevaruje před viscerálním tukem?

Proč vás BMI index nevaruje před viscerálním tukem?

BMI kalkulačka může být vaším prvním informátorem ohledně proporcí vašeho těla, respektive o ideálnosti vaší váhy. Po zadání dvou jediných parametrů, které pro výpočet potřebujete (tedy vaši výšky a váhy), BMI kalkulačka vypočítá, jak na tom jste. I přesto, že je váš BMI index v hodnotách 18,6 – 25,0 ( = ideální váha), nemůžete mít jistotu, že vás neohrožuje skrytý viscerální tuk.

Jak pracuje BMI kalkulačka a proč není vždy spolehlivá?

Protože BMI online kalkulačka pracuje jen se dvěma základními parametry – váhou a výškou, nemohou být brány její výsledky jako definitivně spolehlivé. Typickým příkladem, kdy by se BMI kalkulačka neměla používat jsou sportovci. Ti na sobě nemají ani gram tuku, přesto jejich svaly váží o něco více. Z výpočtů ideální váhy na BMI kalkulačce tak může sportovec vyjít jako ten, který má mírnou nadváhu nebo rovnou nadváhu. Měření BMI indexu se nedoporučuje provádět ani u seniorů a dětí, u nichž byste také narazili na nepřesný výsledek.

To proto BMI kalkulačka ani není schopná odhalit viscerální tuk, který je v našem těle uložený ještě hlouběji než tuk podkožní a vážně ohrožuje lidské zdraví (tedy v případě, že je ho příliš).

Co je viscerální tuk a jak nás ohrožuje na zdraví?

Viscerální tuk je tuk v dutině břišní, který vyplňuje prostor mezi orgány. Když je ho až příliš, škodí zdraví. Negativně ovlivňuje cholesterol, zvyšuje riziko infarktu a diabetu a způsobuje další chronická onemocnění. Na výskyt viscerálního tuku ve vašem těle může upozornit obvod vašeho pasu.

Proč je důležité změřit svůj obvod pasu?

Právě změření obvodu pasu může na přítomnost nadměrného množství viscerálního tuku upozornit. Riziková hranice u žen je 90 cm a u mužů 100 cm v pase. Právě obvod pasu obohacuje výpočty, které mohou vést ke zjištění ideální váhy našeho těla. Místo BMI kalkulačky je tedy lepší použít ABSI nebo WHR kalkulačku. Obě s hodnotou, která značí obvod pasu pracují, a proto jsou jejich výsledky o dost přesnější.

5/5 - (2 votes)